• 1
  • 2
Telefon: +48 814 408 330
E-mail: info@v-k.pl

Ratusz gminy w Konstancinie-Jeziorna / Polska

Nowy budynek ratusza gminy Konstancin-Jeziorna powstaje przy drodze prowadzącej do Piaseczna. Lokalizacja ratusza w tej zapomnianej części miasta może być początkiem nowoczesnej dzielnicy Konstancina i przyspieszyć jej urbanizację.

Budynek w części południowej ma dwie kondygnacje zwieńczone wieżą, w której zaplanowano salę rady miasta. Pozostała część obiektu jest parterowa. Część wschodnia ma być przeznaczona pod wynajem, może się tu znaleźć bank, restauracja lub kawiarnia. Jest to jeden z zabiegów, by zerwać z wizerunkiem urzędu jako miejsca niedostępnego i otworzyć ratusz dla mieszkańców. Z kolei w części zachodniej będzie strefa obsługi mieszkańców oraz referaty urzędu.

Projekt nawiązuje do uzdrowiskowego charakteru Konstancina Jeziorna. Zarówno dziedziniec wejściowy ratusza, jak i ten znajdujący się od części wewnętrznej wypełnione będą zielenią. W inwestycji wykorzystano rozwiązania obniżające wpływ budynku na środowisko naturalne oraz zmniejszające koszty eksploatacyjne. Wnętrze ratusza jest maksymalnie oświetlone światłem zewnętrznym, aby uniknąć nadmiernego nasłonecznienia, zastosowano żaluzje zewnętrzne. W przypadku znacznie większych okien w „wieży” wykorzystano te wykonane w technologii elewacji dwupowłokowej z żaluzjami wewnętrznym. Ponadto budynek wyposażony jest w system wtórnego wykorzystania wody deszczowej zbieranej z dachów pulpitowych. Wykorzystywana jest ona do podlewania zieleni oraz do spłukiwania toalet. Wszystkie zastosowane rozwiązania pozwalają zaliczyć budynek ratusza do budownictwa pasywnego.

Wśród wielu rozwiązań technologicznych również system grzewczy ratusza jest na najwyższym poziomie. Do ogrzewania wnętrza wykorzystano nasze energooszczędne i dynamiczne grzejniki kanałowe VKN5 z wentylatorem. Jest to już kolejna, nowoczesna i ekologiczna inwestycja, gdzie postawiono na innowacyjność naszych grzejników. Potwierdza to fakt, iż zarówno ich technologia, jak i eksploatacja spełniają normy w budownictwie przyjaznym środowisku i innowacyjnym.

Ratusz
Ratusz
Ratusz
Ratusz
Ratusz