telefon: +48 814 408 330

e-mail: info@v-k.pl

wybierz język

Willa „Czerwony Dwór”

Rok ukończenia: 2017
Adres: ul. Kasprusie 27, Zakopane

Willa „Czerwony Dwór” to zabytkowy budynek położony przy ulicy Kasprusie w Zakopanem. Do niedawna znajdowało się tam przedszkole. Obecnie, po gruntownym remoncie, stanowi kulturalną atrakcję miasta.

Historia Budynku zaczyna się w 1902 roku. To wówczas została wybudowana willa, która pierwotnie nazywana była Władysławką. Od tego czasu gościła wielu znanych twórców i artystów, m.in. Karola Szymanowskiego, Witkacego, Stefana Żeromskiego czy Zofie Nałkowską. W 1907 roku właścicielką willi została Irena z Łukowskich Goszczyńska, która przeprowadziła remont budynku i pokryła go czerwonym dachem. Wówczas zmieniono jego nazwę na „Czerwony Dwór”.

Zanim budynek stał się Centrum Kultury Promujące Sztukę Rodzimą, przeszedł gruntowny remont. Wymieniono wszystkie instalacje, zrekonstruowano piece kaflowe, zamontowano nowoczesny system przeciwpożarowy oraz zadbano o otoczenie budynku. Z racji tego, że budynek został wpisany do rejestru zabytków, wszystkie prace przebiegały w konsultacji z konserwatorem zabytków. Całkowity koszt remontu oszacowano na 6,8 mln złotych, z czego ponad połowa – 3,8 mln złotych pochodziła z funduszy unijnych.

Obecnie jest to wyjątkowe miejsce, w którym odbywają się wystawy twórczości podhalańskich twórców, rzemieślników, warsztaty twórczości ludowej, wykłady i prelekcje.

W zabytkowe, zakopiańskie wnętrza idealnie wpisały się grzejniki kanałowe Verano, z drewnianą kratką. Dbają o optymalną temperaturę, nie zaburzając tradycyjnego i kulturalnego charakteru miejsca.

Zastosowane produkty

Sprawdź ofertę dla siebie

Zapraszamy do współpracy instalatorów, projektantów, sprzedawców i prywatnych inwestorów. Nasi handlowcy pomogą w wyborze najbardziej odpowiedniej oferty dedykowanej.

Newsletter

Wpisz swojego e-maila i bądź na bieżąco z aktualnościami.