• 1
  • 2
Telefon: +48 814 408 330
E-mail: info@v-k.pl

Nowoczesny budynek Uniwersytetu Cornella - Gates Hall w Ithaca / USA

Gates Hall to nowoczesny budynek przeznaczony dla studentów i wykładowców informatyki i nauk informacyjnych zlokalizowany na rogu ulic Hoy and Campus Road na kampusie Ithaca na Uniwersytecie Cornell. Znajdują się tu laboratoria, biura, sale konferencyjne i seminaryjne, nieformalne salony i otwarte przestrzenie do współpracy dla 500 kierunków licencjackich i 350 doktorantów.

Gates Hall częściowo sfinansowany przez Billa I Melinde Gatesów, którzy przekazali darowiznę w wysokości 25 milionów dolarów. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 60 milionów dolarów, kwota w 100% pochodziła od darczyńców.

Konstrukcja o powierzchni 101 500 stóp kwadratowych została zaprojektowana przez Morphosis Architekci, którzy tworzą innowacyjne, kultowe budynki i środowiska miejskie.

W konstrukcji budynku dominują duże przeszklenia. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Z zewnątrz system całkowicie szklanych ścian znajduje się na pierwszym i piątym piętrze. Elewacja pozostałym pięter stworzona jest z pasma perforowanych paneli ze stali nierdzewnej. Panele są ustawione pod różnymi kątami w poprzek elewacji, w zależności od orientacjii słonecznej. Zastosowanie zewnętrznych ścian przeszklonych ma na celu zmaksymalizowanie ilości dziennego światła docierające do wewnątrz budynku.

Klimat panujący w Ithaca charakteryzuje się ciężką zimą. Przez większość dni w roku budynki wymagają ogrzewania, dlatego system osłonowych ścian został wyposażony w podwójną szybę zespoloną Viracon VNE 24-63. Również system grzewczy musiał być dostosowany do charakteru budynku i zastosowanych w nim rozwiązań. Wybór padł na grzejniki kanałowe Verano. Tworzą one efektywne ogrzewanie kanałowe i świetnie sprawdzają się w budynkach z dużymi przestronnymi pomieszczeniami i dużymi przeszkleniami zewnętrznymi.

Grzejnik kanałowy Verano

Gates Hall Uniwersytet Cornella

Gates Hall Uniwersytet Cornella